بیش از صد سال است که برای جابجایی محصولات و مواد مختلف در مسافت های داخل کارخانه و تولیدی از تسمه نقاله ها استفاده می شود. حمل و جابجایی یکنواخت و منظم و مطمئن از جمله ویژگی های نوار نقاله ها است. با استفاده از نوار نقاله ها می توان فشار کاری را از روی پرسنل برداشته و در راستای رفاه بیشتر کارگران و پرسنل حرکت کرد.

دستگاه نوار نقاله با حمل یکنواخت و پیوسته محصولات سبک و سنگین در راستای مستقیم و یا خمیده و جابجایی هایی به شکل های مختلف کاربرد دارد. در مواقعی که نیاز به جابجایی عمودی و برای جابجایی تا ارتفاع مختلف هم باشد می توان از انواع منتقل کننده ها و کانوایر ها استفاده کرد.

یکی دیگر از کاربرد نوار نقاله ها هدایت هدفمند و زمانبندی شده است. این دستگاه می تواند محصول را در راستای خط تولید برای انجام امور مختلف روی محصول حمل و یا متوقف کند. این ویژگی باعث شده است که نوار نقاله ها در کنار ماشین آلات مختلف و به همراه آنها کار کنند.

انواع دستگاه  تسمه نقاله (کانوایر)

دستگاه تسمه نقاله نواری

دستگاه تسمه نقاله یکی از انواع نقاله است که در صنایع بسیار مختلفی از جمله صنایع غذایی، معدنی، ذوب فلزات و … کاربرد دارد. این نوع نوار نقاله که یکی از پرکاربردترین دستگاه های نقاله هستند در ابعاد و اندازه های مختلف برای کارایی های متفاوت ساخته می شوند. این نوع نوارنقاله برای جابجایی انواع محصولات روی یک نوار لاستیکی و یا برزنتی، پلاستیکی و یا فلزی در مسیر های مستقیم و یا خمیده استفاده می شود.

محصول منتقل شده می تواند فله باشد و یا بسته بندی شده و در هر صورت امکان انتقال روی هرزگرد ها و تسمه در مسیر ها و زوایای مختلف وجود دارد.

خصوصیات دستگاه تسمه نقاله نواری

برای جابجایی مستقیم و یا زاویه دار تا حدود 30درجه می توان از نوار نقاله های تسمه ای استفاده کرد.
معمولا در خطوط تولید و برای جابجایی محصولات در راستای مستقیم از نوار های صاف و بدون عاج استفاده می شود.
برای انتقال جعبه ها و بسته ها معمولا از نوارهایی استفاده می شود که رولرهای صاف و افقی در زیر نوار بکارگرفته شده است.
برای انتقال مواد فله و باز مانند خاک، نخاله، سیمان و … معمولا از رولیک ها و نوار های مقعر U و یا  Vشکل استفاده می شود.
برای محیط های بسیار داغ و یا بسیار سرد و یا محیط های با مواد شیمیایی خورنده می توان از نوار های فلزی و یا پلاستیکی استفاده کرد.
سرعت نوار نقاله ها معمولا  از ۳ تا ۲۰۰ متر بر دقیقه می باشد که بنا به نیاز می توان نوار نقاله با سرعت متغییر نیز طراحی کرده و ساخت.

انواع دستگاه تسمه نقاله از نظر شکل به شرح زیر است:

– تسمه مسطح:
نوعی نقاله تسمه ای است که تسمه آن بوسیله یک سطح صاف یا هرزگردهایی افقی بصورت مسطح نگه داشته می شود و برای انتقال افقی مواد و محصولات کاربرد دارد.
– تسمه مقعر:
نوعی نقاله تسمه ای است که تسمه آن بر روی هرزگرد های مایل یا سطح مقعر دیگری قرار دارد که باعث خم شدن لبه های تسمه می شود که محصولات فله و باز از لبه آن بی بیرون نریزد و جابجایی بدون عیب انجام شود.
– تسمه زیپ شونده:
نوعی نقاله نواری است که با اتصال لبه های آن به یکدیگر شکل لوله به خود می گیرد. این دستگاه در هنگام دریافت و تخلیه باز و هنگام حمل بسته می شود.

نوار نقاله پیاله ای

نوار نقاله پیاله ای یا پیمانه ای از جمله نوار نقاله هایی هستند که برای انتقال مواد فله بصورت عمودی و یا با زاویه زیاد کاربرد دارند. این نقاله ها که به اسم بالابر هم شناخته می شوند از یک شاسی، زنجیر و هدایت کننده ها و کاسه ها یا پیمانه ها تشکیل شده اند. بنا به کاربرد می توان ابعاد و اندازه ها و مشخصات مختلفی را برای این نقاله ها در نظر گرفته و ساخت.

خصوصیات نوار نقاله پیاله ای

برای حمل مواد و محصولاتی دانه ای شکل مانند مواد معدنی، شن و ماسه، حبوبات، غلات (گندم، ذرت، جو) بکار می رود.
می توان این دستگاه ها را به همراه کاور و پوشش و یا بدون کاور ساخت.
تخلیه آن به کمک مکانیزم هایی انجام می گیرد که کاسه ها را برعکس کرده و محصول را خالی می کنند.
شیب مورد استفاده و مورد انتظار می تواند بین ۴۵ تا ۹۰ درجه باشد.
این نقاله امکان حمل مواد و محصولات در مسیرهای افقی، عمودی و شیب دار را دارد.
برای حمل مواد داغ، زبر و خراشیده، کاربرد زیادی داشته و مناسب است.

نوار نقاله رولیکی غلطکی

نقاله رولیکی به دستگاه نقاله ای گفته می شود که در آن محصول که جعبه یا کارتن می باشد روی غلطک هایی حرکت می کنند. دو سمت غلطک ها روی ریل نصب شده و روی بلبرینگ ها امکان چرخش دارند. در نقاله های رولیکی حرکت محصول روی نقاله توسط اپراتور، جرم محصول و یا موتور انجام می شود.

خصوصیات نوار نقاله رولیکی (غلطکی)

برای جابجایی انواع بسته های بزرگ و جعبه های سنگین در مسافت های کوتاه کاربرد دارد.
می توان نقاله را به شکلی طراحی کرد که محصول از روی زمین روی غلطک افتاده و روی رولیک ها حرکت کند.
برای اعمال نیروی حرکت می توان از موتور و گیربکس و زنجیر استفاده کرده و رولیک ها را چرخاند.

نقاله پیچشی ماردونی

این نقاله برای جابجایی انواع پودر و گرانول های خاص کاربرد دارد. در ساخت نقاله پیچشی ماردونی از یک محور قوی و یک مارپیچ استفاده می شود که در محفظه لوله مانندی در حال چرخش است. طول و قطر این بالابر یا نقاله می تواند برای محصولات و تناژ های مختلف متفاوت بوده و طراحی شود.

خصوصیات نوار نقاله پیچشی

مناسب جهت حمل مواد پودری مانند سیمان، آرد و ادویه جات و …
ابعاد مناسب و امکان جانمایی ساده در اماکن و موارد مختلف.
این بالابر یا نقاله می تواند انواع محصولات پودری را بصورت افقی یا با هر زاویه ای جابجا کند.

قیمت انواع نوار نقاله سیار

نوار نقاله ثقلی یا آکاردئونی

در این نقاله عامل حرکت محصول وزن و جرم آن بوده و بسته روی غلطک هایی که روی محور ها نشسته اند جابجا می شوند. این نقاله بصورت آکاردئونی ساخته می شود و امکان تغییر وضعیت و تغییر مسیر را دارد.

خصوصیت نوار نقاله ثقلی

انطباق بیشتر با شرایط کاربری و امکان ایجاد مسیر با طول های متغیر و دلخواه با خمیدگی های مورد نیاز مسیر.
بدون نیاز به موتور و برق و مصرف انرژی
قابلیت کار در شرایط مختلف کاری
قابل استفاده برای بسته ها و جعبه ها و کیسه ها و کارتن ها

در نظر داشته باشید که تمامی دستگاه های شرکت آراد ماشین با گارانتی معتبر شرکتی و ده سال خدمات پس از فروش ارائه می گردند. نصب و راه اندازی رایگان و آموزش و پشتیبانی 24 ساعته نیز از مزیت های این شرکت می باشند.